Potas – pierwiastek życia

Witaminy  i  minerały 

odsłona II -

Potas

- pierwiastek życia

Jeśli stwierdzamy u siebie osłabienie świeżości psychicznej, mamy trudności  w podejmowaniu decyzji czy osłabioną pamięć, jesteśmy wrażliwi na zimno, mamy zimne nogi i ręce, nasze nogi są podatne na odciski, twardnieje nam skóra na podeszwach, mamy skłonność do zaparć, jesteśmy podatni na przeziębienia i choroby infekcyjne, brakuje nam łaknienia, mamy nudności z wymiotami, nasze rany trudno się goją, często swędzi nas skóra, psują nam się zęby, wyskakują nam pryszcze na skórze, drgają nam powieki i kąciki ust, mamy częste i bolesne skurcze nóg w nocy, nie możemy wypocząć, jesteśmy w stanie stałego napięcia nerwowego, coraz gorzej śpimy, mamy bóle w stawach i rozwija się u nas artretyzm, to znaczy, że mamy niedobór potasu …

Chociaż potas znajduje się niemal we wszystkich produktach spożywczych, zdarza się, że zjadamy go za mało. Potas wraz z chlorem i sodem należy do elektrolitów, tzn. minerałów, które rozpuszczają się w wodzie i przenoszą ładunki elektryczne. A ponieważ nasz organizm w większości składa się z wody, potas jest wszędzie: wewnątrz komórek, w przestrzeni międzykomórkowej, w chłonce i we krwi. Wszystkie elektrolity ściśle ze sobą współpracują. Aby organizm mógł właściwie funkcjonować, trzeba dostarczyć go w odpowiednich proporcjach.

Funkcje potasu:

 • bierze udział w transportowaniu dwutlenku węgla przez czerwone ciałka krwi
 • jest potrzebny do zachowania bilansu wody i syntezowania białek
 • jest składnikiem elektrolitów
 • jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni
 • stabilizuje wewnętrzna strukturę komórek
 • współdziała z sodem w przeciwdziałaniu impulsów nerwowych
 • wzmacnia działanie enzymów kontrolujących wytwarzanie energii
 • zapobiega wysokiemu ciśnieniu krwi i obniża je
 • wraz z sodem reguluje gospodarkę sodowo-wapniową
 • odgrywa ważną rolę przy regulacji rytmu serca
 • przyczynia się do usuwania z organizmu produktów przemiany materii
 • pomaga dostarczyć tlen do mózgu
 • wspomaga trawienie

Niedobór  (hipokaliemia):

 • wymioty
 • zawroty głowy
 • osłabienia mięśni i paraliż
 • zatrzymanie wody (opuchnięte nogi)
 • niskie ciśnienie krwi
 • wzmożone pragnienie
 • senność, zmęczenie i stan splątania
 • kołatanie serca

Na niedobór potasu narażone są osoby dotknięte chorobami sercowo-naczyniowymi, zmuszone do stosowania leków zwiększających wydalanie pierwiastka z organizmu. Podobne konsekwencje wywołują choroby jelit oraz niedoczynność nadnerczy.   W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także osoby stosujące diety odchudzające.

Norma: dzieci – 3g/dzień, dorosli 4,7 g/dzień , kobiety karmiące 5,1 g/dzień

Co wpływa na lepsze wchłanianie: sód, chlor

Ciekawostki:

 • pokarmy zawierające sód i potas w proporcji powyżej 1:20 dość skutecznie usuwają wodę z organizmu.
 • odpowiednia ilość potasu we krwi pomaga utrzymać właściwą ilość magnezu
 • Dotleniając mózg, poprawia koncentrację oraz procesy myślowe.
 • Pierwiastek pobudza wydzielanie insuliny, uczestniczy w spalaniu węglowodanów i białek.
 • Jest potrzebny dzieciom do wzrostu.
 • Opóźnia stwardnienie naczyń krwionośnych (miażdżyca), a także działa bakteriobójczo.

Źródła w pożywieniu:

 • Banany, morele, marchew, ziemniaki, bakłażany, cukinia, brokuły, brukselka, kapusta, awokado, daktyle, orzechy,  szpinak, pomidory i ich przetwory, zwłaszcza sok.

UWAGA!!! Przyrządzając warzywa pamiętajmy, że podczas gotowania w wodzie pierwiastek zostaje niemal całkowicie wypłukany. Produkty nie stracą wartościowego składnika, jeśli przygotujemy je np. na parze.

OCET JABŁKOWY

Idealnym wg mnie rozwiązaniem na uzupełnienie pierwiastka jest picie octu jabłkowego , który dodatkowo zawiera fosfor, chlor, sód, magnez, wapń, siarkę, żelazo, fluor, krzem i inne śladowe pierwiastki. Można go kupić bez problemu  w sklepie lub zrobić samemu ;)

Ocet jabłkowy działa profilaktycznie i leczniczo     w przypadku wielu chorób.

Profilaktycznie

Dorośli - 2 razy dziennie 2-4 łyżeczki octu jabłkowego z 2 łyżeczkami miodu na 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Dobrze wymieszać.

Dzieci – 1 łyżeczka octu jabłkowego z 2 łyżeczkami miodu na 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Dobrze wymieszać.

Na jakie choroby i jak stosować ocet jabłkowy?

Angina – 2 łyżeczki octu jabłkowego i 2 łyżeczki miodu wymieszać w 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Płukać gardło bardzo powoli, wypijając kilka łyżeczek tej mieszanki co kilka minut bardzo powoli połykając. Powtarzać płukanie 4 razy dziennie.
Astma – nacierać klatkę piersiową czystym octem jabłkowym, lub jeżeli naskórek jest kruchy, zmieszanym w równej części z naparem kwiatu lawendy.
Bezsenność – po posiłku rano i wieczorem pić 2 łyżeczki octu jabłkowego z 2 łyżeczkami miodu wymieszanymi w 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody.
Bóle głowy – przyłożyć na czoło kompres z gazy namoczonej w roztworze wodnym – 1/2 szklanki zimnej wody, 2 łyżeczki octu jabłkowego i 2 łyżeczki miodu. Zmienić okład, gdy się nagrzeje. Taki kompres można również przyłożyć na kark.
Dermatozy – choroby skórne suche ze złuszczaniem się lub lekko ociekające. Nie przemywać mydłem. Miejsca chore myć roztworem złożonym z 1/3 octu jabłkowego, 1/3 wywaru z korzenia łopianu i 1/3 oleju z migdałów słodkich lub oliwy z oliwek. Wszystko powinno być dobrze wymieszane. Kawałkiem gazy wklepać w chorą skórę. Po osuszeniu przyłożyć trochę kremu witaminowego. Zabieg powtarzać rano i wieczorem.
Kaszel – brać co 2 godziny 1 łyżeczkę syropu o składzie – świeży sok z 1/2 cytryny z taką samą ilością octu jabłkowego, 1 łyżka miodu akacjowego i 1 łyżeczka gliceryny. Wymieszać do uzyskania syropu, który okaże się bardzo smaczny. Mieszanina taka winna zostać zużyta w ciągu 14 godzin.

Katar sienny – alergiczny. Profilaktycznie można używać 1 łyżeczkę miodu rozmarynowego lub tymiankowego przed posiłkami. Wieczorem przed snem wypić mieszankę 2 łyżeczek miodu akacjowego z 1 łyżeczką octu jabłkowego i odrobiną wody mineralnej. Po 2,5 miesiącach zaleca się popijać codziennie 1 szklankę wody mineralnej z 2 łyżeczkami miodu i 2 łyżeczkami octu jabłkowego z dodatkiem 5-10 kropli świeżego soku cytrynowego. Kontynuować leczenie profilaktyczne. Całą kurację można przerwać po 2 tygodniach, gdyż w zasadzie groźba kataru siennego została w ten sposób oddalona.

Kurcze mięśni – przyłożyć do miejsc bolesnych zimne kompresy z roztworu wody i octu jabłkowego w równych częściach. Wodę można zastąpić wywarem z melisy.

Liszajec – gdy pokażą się pryszcze, na krosty stosować okłady z gazy namoczonej octem jabłkowym. Po 2-3 dniach liszajec zniknie. UWAGA! Liszajec jest zakaźną chorobą skórną.

Migdałki – chore migdałki leczy się w ciągu 12 godzin płucząc co godzinę gardło roztworem 1 łyżki octu jabłkowego i 1 łyżki miodu wymieszanych w 1 szklance przegotowanej wody.

Nudności, mdłości – gdy zaczną się nudności, zaleca się wypić roztwór 1 łyżeczki octu jabłkowego na 1/2 szklanki przegotowanej wody. Gdy nudności są spowodowane przez ciążę, wypić rano po przebudzeniu 1 łyżeczkę octu jabłkowego z 1/2 szklanki wody mineralnej i zjeść suchy biszkopt (suchar). Jeżeli nudność występuje po każdym posiłku, należy po jedzeniu wypić 1 łyżeczkę octu jabłkowego z 1/2 szklanki naparu z melisy.

Oparzenia – aby uniknąć pęcherzy, należy możliwie najszybciej nasycić oparzone miejsce czystym octem jabłkowym. Stosować także przy oparzeniach słonecznych.

Pęknięcia skóry – nie zmywać mydłem. Do chorego miejsca przyłożyć mieszaninę z równych części octu jabłkowego, gliceryny i z wywaru lub soku z korzenia łopianu. Mieszaninę przygotować ponownie po 2 dniach i stosować do zabliźnienia rany.

Rana – zmyć ranę roztworem z octu jabłkowego i naparu z kwiatów bzu czarnego w równych ilościach. Przyłożyć kompres z tego roztworu.

Swędzenie głowy – czesać się grzebieniem moczonym w roztworze 1 łyżeczki octu jabłkowego na 1 szklankę wody.

Trawienie niedobre – po spożyciu posiłku o dużej zawartości białka i tłuszczów zaleca się wypić 1 łyżkę octu jabłkowego z 1/4 szklanki wody gazowanej. W przypadku niestrawności spowodowanej nieświeżym produktem pić 1 łyżkę octu jabłkowego w 1/4 szklance wody.

Ukąszenie owada – przyłożyć okład z octu jabłkowego. Po ulotnieniu się octu należy okład powtórzyć.
Wrażliwość na zimno – zaleca się hartowanie organizmu przez branie 2-3 razy w tygodniu kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem 1 litra octu jabłkowego i 1 kg soli morskiej. Ponadto należy codziennie rano brać prysznic naprzemian z wody ciepłej i zimnej. Natrzeć ciało octem jabłkowym i ubrać się. Po kilku dniach takiego hartowania poprawi się krążenie krwi i zniknie wrażliwość na zimno.

Zwichnięcia – sporządzić mazidło z 2 łyżeczek octu jabłkowego, 2 łyżeczek wywaru z tymianku, 1 łyżeczki esencji terpentynowej i 1 żółtka. Wymieszać jak emulsję i masować zbolałe miejsce. Preparat ten może być stosowany w przypadkach bólów mięśniowych z powodu przeziębienia lub dużego wysiłku. Zalecana jest również glinka zmieszana z octem jabłkowym.

Żylaki – rano masować nogi ruchem do góry, stosując roztwór z wywaru liści winogrona czerwonego (1 litr wody na garść liści) i octu jabłkowego w proporcji 1:3. Wieczorem popijać 1 łyżeczkę octu jabłkowego z 1/2 szklanki przegotowanej wody.

Inne zastosowanie dla wszystkich:

Napój pobudzający łaknienie – 50 g octu jabłkowego, 125 g miodu tymiankowego lub lawendowego, 1 łyżeczka cynamonu, 1 łyżeczka esencji chinowej. Macerować (pozostawić do “przegryzienia” się) 14 godzin. Popijać 1 łyżeczkę na 1/4 szklanki wody przed każdym posiłkiem. Dzieciom podawać 1/2 łyżeczki na 1/8 szklanki wody.

Płyn wzmacniający – do przemywania skóry. 1/2 szklanki octu jabłkowego, 1/2 szklanki naparu z melisy, 1/2 flakonu wody kolońskiej i 1/2 szklanki wody mineralnej. Wymieszać i obmywać skórę rano. Po 10 dniach mieszanka traci właściwości lecznicze.

Płyn do przemywania dla sportowców – 1 szklanka wywaru z tymianku, 1 szklanka wywaru z lawendy i 1 szklanka przegotowanej wody. Wymieszać. Lekko nacierać ciało po wysiłkach fizycznych, w szczególności w czasie upałów i nadmiernego pocenia się.
Ocet jabłkowy neutralizuje szkodliwe działanie spożytego w nadmiarze białka. Przy niedoborze węglowodanów energii mięśniom dostarczają białka, dając przy tym odpady azotowe, które organizm musi wydalić. Nadmierne spożywanie białek jest toksyczne dla organizmu. nadmierne spożywanie białka powoduje również powstawanie kamieni w nerkach i pęcherzu moczowym.

UWAGA!!!  Ocet jabłkowy nie jest wskazany dla wrzodowców i przy zakazie stosowania produktów spożywczych kwaśnych. W takich przypadkach ewentualne dawkowanie produktu należy do decyzji lekarza.

Źródła: m.in.http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/potas-objawy-niedoboru-najlepsze-zrodla-w-zywnosci_35476.html; http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_ocet_jablkowy.html; http://www.witaminy.org.pl/potas/; J.Górnica, Na zdrowie.Porady  dr Górnickiej i wiele innych ;