Majowe pokrzywy – schyl sie po zdrowie :)

Występuje właściwie wszędzie, za wyjątkiem strefy tropikalnej i okolic podbiegunowych, najchętniej na glebie bardzo żyznej, wilgotnej, obfitującej w azot. Dziś traktowana jest jako chwast,  co jest potwornym marnotrawstwem. Cała roślina jest pokryta włoskami parzącymi, wypełnionymi płynem zawierającym kwas mrówkowy, histaminę, acetylocholinę, żywice oraz substancję białkową o jeszcze niedokładnie poznanym składzie. Wszystkie te związki powodują powstawanie pęcherzyków na skórze.  Mało kto wie ale, można szybko znieczulić poparzone pokrzywą części ciała, smarując je – sokiem z tejże pokrzywy! Wystarczy zerwać liść, zmiąć w palcach do wystąpienia soku i potrzeć nim piekące miejsca. Ból szybko minie.

Pokrzywa zawiera garbniki, kwasy organiczne, glukokininę powodującą obniżenie poziomu cukru we krwi, duże ilości chlorofilu, witaminy C (aż 60 mg w 100 g świeżych liści) i K, także witaminy z grupy B, prowitaminę A oraz mnóstwo składników mineralnych, a zwłaszcza potas, wapń i żelazo.

Liść pokrzywy (Folium Urticae) służy do leczenia chorób przewodów moczowych (środek moczopędny), układu oddechowego, nieżytów żołądkowo – jelitowych (środek przeciw biegunkowy), jest środkiem pomocniczym w leczeniu cukrzycy, hamuje krwotoki. Wpływa dodatnio na procesy przemiany materii, pobudza działalność gruczołów wydzielania wewnętrznego i zwiększa ilość krwinek czerwonych. Może być stosowane do kąpieli i płukania ust, wzmacnia cebulki włosowe.
Liście pokrzywy wysuszone (w cieniu!) i zmielone na proszek są jednym z najlepszych środków tamujących krew. Taki “preparat” zawsze może się przydać. Podobne działanie mają pogniecione (zmiażdżone) pokrzywy , które można stosować jako opatrunek tamujący krew.

Skład wyciągu z pokrzywy:

 1. superlektyna UDA – hamuje rozwój wirusów
 2. kwasy organiczne – mrówkowy i octowy, jak również histamina i acetylocholina.
 3. mikroelementy: wapń, fosfor, żelazo, siarka, potas, jod i sód.
 4. witamina K, flawonoidy i garbniki,które  poprawiają krzepliwość krwi i wchłanianie wapnia. Zapobiega to krwawieniom. *Flawonoidy i garbniki dodatkowo pomagają pozbyć się toksyn z organizmu.
 5. witamina B2 (ryboflawina) – jej niedobór może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz stany zapalne błon śluzowych.
 6. naturalne barwniki roślinne beta-karoten, chlorofil i ksantofil
 7. witamina C
 8. kwas pantotenowy, który działa przeciwzapalnie i zwiększa tępo regeneracji tkanek
 9. olejki eteryczne
 10. fitosterole
 11. karotenoidy
 12. serotoninę

Działanie pokrzywy:

 1. poprawia stan cery, paznokci i włosów nadając im piękny połysk
 2. oczyszcza organizm z toksyn i kwasu moczowego, co wykorzystuje się podczas leczenia dny moczanowej
 3. wzmacnia układ odpornościowy poprzez stymulację leukocytów, ma działanie antybakteryjne i antywirusowe
 4. liście mają działanie przeciwalergiczne i oczyszczają zatoki, dlatego herbata z pokrzywy jest zalecana podczas leczenia kataru siennego
 5. wpływa na emisję enzymów z trzustki, przez co obniża poziom cukru we krwi
 6. dostarcza dużo żelaza co przeciwdziała niedokrwistości, anemii i słabemu krzepnięciu krwi. W efekcie zwiększa ilość hemoglobiny i erytrocytów we krwi, co przekłada się na lepsze krążenie i wydolność fizyczną.
 7. zapobieganie tworzenia się piasku nerkowego, dlatego stosuje się ją jako suplement diety podczas leczenia chorób
 8. wykorzystywana jet także do leczenia prostaty i zapaleń dróg moczowych
 9. wspomaga trawienie, przez pobudzenie żołądka do emisji soków trawiennych
 10. zapobiega wrzodom żołądka i jelit
 11. pomaga pozbyć się flegmy z narządów oddechowych i oczyszcza zatoki
 12. przeciwdziała schorzeniom wątroby i dróg żółciowych, chorobom śledziony
 13. liście przejawiają tendencje do łagodzenia obrzęków i skurczy, a także zapalenia nerwów kończyn, rwy kulszowej i lumbago.
 14. wyciąg z korzenia ma działanie przeciwgrzybicze

Pokrzywa przeciwwskazania !

W przypadku cyst, nowotworu macicy i krwotoków spowodowanych polipami nie należy przyjmować pod żadną postacią pokrzywy. Podobne przeciwwskazania występują w wypadku innych chorób leczonych chirurgicznie. Pomimo zastosowania wyciągu z pokrzywy w leczeniu nerek przed rozpoczęciem przyjmowania należy skonsultować się z lekarzem.

Wywaru, soku ani nalewek nie należy łączyć z lekami przeciwcukrzycowymi, ponieważ wzmacniają ich efekt.

Pomimo, że od wieków pokrzywie zwyczajnej przypisuje się zwiększenie produkcji mleka u matek karmiących piersią. Nie zaleca się stosować pokrzywy w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ nie ma żadnych danych o wpływie pokrzywy na rozwój płodu i noworodka

Przepisów z pokrzywy  – szukaj  w zakładce zioła i ziółka :)

Polecam !!!

Źródło; różne strony internetowe

XX Warsztaty Refleksologów PIR -Warszawa ’2015


http://www.refleksologia.com/uploads/images/img/t_bkg.png

 

Kwietniowy weekend 25-26.2015r. przejdzie do historii jako czas XX Warsztatów dla Refleksologów w Polskim Instytucie Refleksologii.

Tematem warsztatów było: Zdrowie kobiety w etapach jej życia oraz kobiece procesy chorobowe, a praca refleksologa.

26 kwietnia jest ogłoszony Europejskim Dniem Refleksologa, więc bardziej idealnej daty nie można było sobie wymarzyć na rocznicowe spotkanie.
Z okazji 20 lat PIR, polscy refleksolodzy złożyli podziękowania na ręce Państwa Bratków – założycieli Polskiego Instytutu Refleksologii – dzięki którym on powstał wraz z całym zapleczem edukacyjno-badawczym. Były kwiaty, gratulacje, zdjęcia pamiątkowe, wszyscy uczestnicy otrzymali jubileuszowe upominki od małżonków-założycieli.

Mimo wielu wzruszeń z okazji jubileuszu poziom merytoryczny warsztatów był, jak zawsze na bardzo wysokim poziomie. Odbyło się wiele prelekcji (głównie nauczycieli PIR) podczas których, podzielili się oni swoimi wieloletnimi doświadczeniami w pracy. Przekrój wykładów był bardzo szeroki i interesujący.

Prelekcje rozpoczęła Teresa Terlecka – m.in. tłumaczka na język polski podręcznika Hanny Marquardt „Podręcznik refleksoterapii stóp”, która podzieliła się doświadczeniami w pracy z chorobami nowotworowymi oraz pokazała podczas części praktycznej warsztatów wiele technik relaksacyjnych wg Hanny Marquardt.

Elżbieta Bienias – wieloletnia nauczycielka z Łodzi, przypomniała nam o istnieniu meridianów oraz udzieliła wielu praktycznych wskazówek do pracy przy dolegliwościach kobiecych.

Urszula Mazurkiewicz – nauczycielka refleksologii twarzy opowiedziała o kodach uzdrawiania, macierzyństwie oraz doświadczeniach w pracy z udarami i wylewami – były to bardzo cenne wskazówki dla uczestników.

Anna Karpiuk - wzbogaciła nas o wiedzę z zakresu piękności i zadbała o nasze włosy, skórę i paznokcie oraz przekazała doświadczenia z okresu „burzy hormonów” u młodych dziewcząt.

Grażyna Wróbel – jedna z pierwszych nauczycielek w Instytucie, poprowadziła piękny wykład na temat menopauzy, opowiedziała jak radzić sobie z psychiką i ciałem.

Magdalena Bestrzyńska opowiedziała swoje doświadczenia w procesie porodu i wsparcia ciąży. Ponadto po uroczystej kolacji zaprezentowała sambę i pokazała jak w przyjemny sposób można wpłynąć na zawartość naszej miednicy.

Monika Sylwestrowicz opowiedziała jak wspomóc ciało podczas bolesnych miesiączek, w problemach z mięśniakami oraz wpływie stresu na procesy w ciele kobiety. Poprowadziła poranną gimnastykę z pierścieniami smovey dla uczestników.

Wykłady uzupełniała swoją ogromna wiedzą – nasza „matka” Wanda Budzanowska-Bratko, która jest swoistą skarbnicą nie tylko wiedzy ale przede wszystkim doświadczeń. To autorka dwu tomów „Praktycznej Refleksologii”, mentorka wielu z nas, redaktor merytoryczny licznych tłumaczeń branżowych, autorka niezliczonej ilości audycji z zakresu refleksologii w radio i telewizji w kraju i za granicą.

Pokazała nam wiele technik pracy w rozregulowanym ciele kobiety, które uczestnicy skrupulatnie zapisywali, zapamiętywali aby móc skorzystać z cennych wskazówek w swojej praktyce.

Warsztaty są miejscem wymiany doświadczeń, poznania nowych trendów w refleksologii, nowych technik i rozwiązań. To niezastąpione źródło wiedzy dla praktykującego refleksologa, której nigdzie indziej nie można zdobyć. Dlatego uczestnictwo w corocznych warsztatach jest możliwością nie tylko rozwoju swoich umiejętności i zdobywania bezcennej wiedzy ale miejscem poznawania wciąż to nowych osób, z którymi warto utrzymywać kontakt celem wymiany doświadczeń i informacji.
Ci z refleksologów, którzy się nie rozwijają, nie poszerzają swojej wiedzy, nie rozwijają mądrej praktyki, nie mają szans na spełnienie w zawodzie.

Moi drodzy Wando i Andrzeju jeszcze raz dziękuję i za tą możliwość ponad wszystko. Niech Polski Instytut Refleksologii rośnie w siłę. Myślę, że kolejne jubileusze będą odbywały się w coraz to większych aulach. Życzę nam wszystkim aby zapał w krzewieniu refleksologii Wandy Budzanowskiej -Bratko „udzielił się” nam wszystkim.

Apeluję do wszystkich refleksologów „z powołania”, wychowanków PIR, o integrację na rzecz Polskiego Instytutu Refleksologii.

Myślę, że Wanda i Andrzej Bratko zrobili bardzo dużo dla polskiej refleksologii, nie możemy pozwolić aby nadal pozostawali sami z naszą wspólna misją „krzewienia refleksologii w każdym domu”, aby sami nadal dźwigali ten ciężar.

Chętnych do wsparcia działalności Instytutu proszę o kontakt pod nr 793-197-979.

Jest to niezależna inicjatywa refleksologów „z powołania”.

Dyplomowany refleksolog

Monika Sylwestrowicz