Podologia

Najczęstsze problemy stóp to:

problemy stóp

aby ich uniknąć

 • dbaj o odpowiednią higienę
 • korzystaj z kosmetyków odpowiednich do rodzaju skóry stóp 
 • noś skarpety zdrowe dla Twoich stóp
 • odciążaj stopy
 • odwiedzaj regularnie gabinet podologa
 • chodź często na boso

Masz jeden z powyższych problemów ?

nie martw się -

umów się na wizytę i po kłopocie …

79 319 79 79

 Poczytaj …

WRASTAJĄCE PAZNOKCIE

wrastający

To najczęstszy i najbardziej bolesny problem stóp. W chwili gdy dochodzi do przerwania skóry, pojawia się infekcja, stan zapalny i obrzęk. Długotrwałe chodzenie bez żadnej ingerencji doprowadza do pojawienia się  zanokcicy czy tzw. dzikiego mięsa.

Wydobywająca się wydzielina ropno – krwawa jest bakteryjnym materiałem zakaźnym dla samego pacjenta jak i  otoczenia

Najczęściej diagnozowane laboratoryjnie bakterie:

  • Staphylococcus aureus
  • Steptococcus pneumonice
  • Pseudomonas aeruginosa
Przyczyny zewnętrzne

Nieprawidłowo obcięte paznokcie, czyli zwykle zbyt krótko, zbyt blisko skóry, z pozostawieniem ostrych brzegów lub postrzępionych krawędzi, są najczęstszą, ale nie jedyną, przyczyną wrastania paznokci. Innymi czynnikami są również:

 • przypadkowe uderzenia, przytrzaśnięcia i inne uszkodzenia paznokcia
 • wykonywanie ćwiczeń fizycznych wywołujących dodatkowy nacisk na stopę
 • skaleczenie wału paznokciowego (np. przy wycinaniu tzw. skórek)
 • nieprawidłowe wycięcia naskórka
 • noszenie zbyt wąskiego obuwia
 • nieprawidłowa motoryka chodu
 • nawracająca grzybicy
 • nadwaga
 • szybki wzrost wagi spowodowany ciążą lub chorobą
 • wrażliwe, mięsiste wały paznokciowe
 • przerost płytkizbyt długi paluch
 • płaskostopie poprzeczne
 • halluks
Przyczyny wewnętrzne
 • choroby układowe (cukrzyca,miażdżyca, łuszczyca)
 • choroby tarczycy
 • czynniki genetyczne
 • wiek przekwitania

Pamiętaj – Absolutnie nie wolno wycinać wrastającego paznokcia

KLAMRY

Procedura korekty wrastającego paznokcia polega na założeniu tzw. „klamry”. Klamra jest rodzajem aparatu korekcyjnego nakładanego na paznokieć w celu:

- uniesienia brzegów paznokcia i odciążenia wałów paznokciowych

- zniesienia  dolegliwości bólowych

- spłaszczenia płytki paznokciowej

-zapobiegania ponownemu wrastaniu

Założona klamra nie ogranicza aktywności zawodowej i nie wyklucza uprawiania sportów, wspomaga naturalną regenerację i wzrost paznokcia. Klamra na wrastający paznokieć może być stosowana u dzieci, diabetyków, alergików oraz przy stanie zapalnym.

W zależności od sposobu wrastania paznokcia stosuje się klamry typu:

Podofix

Aktywna klamra uciskowa, stosowana przy delikatnych wrastaniach, przebiegających bez stanu zapalnego oraz dla kosmetycznej korekty zniekształconych paznokci.

Combiped

Klamra drutowo – plastikowa do korekty paznokci zdeformowanych, rolujących się i wrastających ze współistniejącym stanem zapalnym. Stosowana przy wrastaniu jednostronnym.

 3TO

Klamra wykonana ze sprężystego drutu, zakończona dwoma haczykami unoszącymi brzegi paznokcia, skuteczna w stanach zapalnych z wysiękiem i ziarniną, stosowana w bardzo trudnych przypadkach, szczególnie polecana diabetykom.

 Tamponada

Rodzaj opatrunku mającego na celu odciążenie i rozciągnięcie wału paznokciowego w przypadku wrastania paznokcia oraz osuszenie z wydzieliny ropnej.

W szczególnych przypadkach tamponada jest jedyną metodą korekty wrastających paznokci.

Prawidłowo przeprowadzona procedura korekty wrastającego paznokcia pozwala na ogół uniknąć interwencji chirurgicznej, która znacząco (do 70% w niektórych przypadkach) zwiększa ryzyko powtórnego wrastania paznokci więc zanim chirurgicznie usuniesz paznokieć  – skorzystaj z dobrodziejstw  klamer korekcyjnych lub innych metod korekcji proponowanych przez podologa – to o wiele prostszy i mniej inwazyjny sposób pozbycia się problemu!

 

PĘKAJĄCE PIETY

pietyPopękane pięty to często spotykaną przypadłość spowodowaną przez zbyt suchą skórą lub niedoborem witamin: A, E i B.  W przypadku głębokich pęknięć występuje bolesność  i możliwość przedostawania się zarazków do ran.
Najczęstszą przyczyną pękających pięt jest niewłaściwa pielęgnacja stóp , niewłaściwe obuwie, nadwaga i otyłość, nieodpowiednia dieta, zwłaszcza brak witamin, ale czasem też różne schorzenia np. cukrzyca.

W pielęgnacji stóp bardzo ważna jest bardzo ważne są kąpiele , ścieranie martwego naskórka i nawilżanie, ale także właściwe odżywianie. Niedożywienie lub bardzo uboga dieta oraz niedostateczne ilości płynów także wpływają na stan skóry. Pękanie skóry to wołanie o ratunek i uzupełnienie brakujących witamin bądź mikroelementów.

Zacznijmy od suplementacji :

Witamina A – potrzebna dla zachowania zdrowego wyglądu skóry i cery, a także dobrego widzenia, podnosi także odporność naszego organizmu. Jest rozpuszczalna w tłuszczach , więc trzeba
pamiętać, aby np. do surówki z marchewki dodać trochę dobrego oleju. Występuje naturalnie min. w marchewce, wątróbce, pestkach dyni, słonecznika, szpinaku, brokułach, morelach, żółtka jaj, warzywa i owoce o żółtym i pomarańczowym zabarwieniu.
Witaminy z grupy B- witaminy rozpuszczalne w wodzie. Wchodzą w skład enzymów lub je aktywizują i wykazują działanie już w maleńkich dawkach. Potrzebna dla naszych nerwów,  skóry, poprawia nasze samopoczucie. Dobre źródło to drożdże – szczególnie piwowarskie,  wątroba, ziarna zbóż, ciemne pieczywo, płatki owsiane, musli- „surówka piękności”, warzywa zielone, migdały, mleko, mięso, fasola, groch, melasa .Dużo witaminy z grupy B tracimy przez przetwarzanie, gotowanie, dlatego nie należy wylewać np. wody po ugotowaniu ziemniaków, tylko ugotować na niej zupę. Ryż traci z odlaną wodą z gotowania ok.93% wit. B6.
Witamina C  – jest antyoksydantem, bierze udział w produkcji kolagenu, odpowiadającego min. za elastyczność skóry przez co spowalnia proces starzenia. Źródła wit. C-dzika róża, czarne porzeczki, natka pietruszki, czerwona papryka, brukselka, brokuły, truskawki, kapusta włoska, cytryna, pomarańcza.
Witamina E – rozpuszczalna w tłuszczach, pomaga w leczeniu wielu dolegliwości skórnych, przyspiesza powstawanie nowej tkanki po oparzeniach i zranieniach, pomaga płucom, oczom, mięśniom. Źródła: Olej z zarodków pszennych, olej krokoszowy, olej słonecznikowy, olej rzepakowy, olej palmowy, oliwa z oliwek.- oleje mają być tłoczone na zimno i nierafinowane. Poza tym  masło, zarodki pszenne, płatki owsiane, otręby pszenne, musli z rodzynkami i orzechami, chleb razowy, fasola, marchew.
Cynk – maści cynkowej używano już ponad 5 tysięcy lat temu i stosowali ją Egipcjanie by przyspieszyć gojenie się ran. Uporczywe trądziki, trudno gojące się rany, oparzenia, popękane pięty goją się szybko bez komplikacji dzięki cynkowi. Jako ciekawostkę dodam, że osoby, które zatraciły zmysł węchu lub smaku – Zostawały „cudownie ”wyleczone cynkiem. „Masz problemy ze skórą! pomyśl o cynku!” – pisał prof. Aleksandrowicz
To najważniejsze składniki, które należy uzupełnić przy problemie pękających pięt . Polecam także stosowanie :
*         Propollenu – połączenie pyłku kwiatowego i propolisu
*         dostępnych formuł skóra, włosy, paznokcie
*         krzemu oceanicznego – regeneracja i naprawa tkanek
*         oleju z siemienia lnianego – nawilżanie od środka
*         oleju z kiełków pszenicy – nawilżanie od środka i regeneracja skóry
*         Skrzypu – naturalna roślinna krzemionka
Pielęgnacja stóp
Pielęgnacja stóp u osób z pękającymi piętami to podstawa działania. Przynajmniej raz w tygodniu , powinno się wymoczyć stopy w wodzie z dodatkiem  mydła  lub soli magnezowej, która dodatkowo uzupełnia pierwiastek.   Można używać też siemienia lnianego lub kozieradki, które świetnie działają gojąco i powlekają skórę warstwą ochronną. Zaparzone siemię lniane  lub kozieradkę trzeba dodać do kąpieli i moczyć w niej stopy minimum 15 minut.
Napary można tez zrobić z następujących ziół: ziele krwawnika, liść brzozy, koszyczek nagietka – ma działanie przeciwzapalne, liście babki i nasiona lnu – zawierają łagodzące śluzy, nasiona kozieradki – działają zmiękczająco, ziele nostrzyka i korzeń żywokostu – zawierają alantoinę o działaniu kojącym i gojącym.
Ziółka można łączyć w dowolnie  np. 2 łyżki siemienia lnianego, 2 łyżki nasion kozieradki, 2 łyżki żywokostu. Dla zapachu można dodać liście mięty lub olejek np. z drzewa herbacianego, ma silne działanie odkażające, p/bakteryjne i p/grzybicze

Po tym czasie należy usunąć ze stóp zrogowaciały naskórek, to jest bardzo ważne, ponieważ twarde pięty pękają szybciej i przez tak grubą, narośniętą skórę kremy i maści wchłaniają się gorzej. Można zastosować tarkę lub pumeks. Należy pamiętać, aby stopy były dobrze wymoczone.

Kolejny etap to nawilżanie stóp. Po dokładnym  osuszeniu trzeba nanieść krem codziennie, a nawet dwa razy dziennie jeśli to możliwe, leczniczo proponuję maść propolisową 7% lub balsam 10%. Propolis ma silnie gojące działanie i odkażające. Jak pięty się podgoją to można używać różne inne kremy, najlepiej naturalne np. z dodatkiem mocznika, masła shea, oliwy. Można założyć grubą warstwę na noc i założyć bawełniane skarpety do tego celu przeznaczone. Propolis zabarwia na żółtobrązowy kolor więc będą do wyrzucenia.

Leczenie pękających stóp wymaga czasu i noszenia dobrego obuwia do momentu wyleczenia. Trzeba również uzupełnić dietę w warzywa i owoce i regularnie przyjmować niektóre suplementy.

Jeśli w/w zabiegi nie przynoszą efektu i  popękane pięty wciąż wyglądają tak samo, oznacza to, że ich stan może być efektem problemów zdrowotnych, np. niewydolności układu krążenia. Najlepiej wtedy skorzystać z porady swojego lekarza.

Informacje pochodzą z ogólnodostępnej wiedzy, opisów na produktach

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>